Skip Navigation Linksصفحه اصلی / اخبار / خبر
امکانات جامعه باید در شان بازنشستگان باشد
نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری گفت: دوره سالمندی نیازهای ویژه ای دارد به همین دلیل امکانات جامعه در همه بخش ها باید در تراز آنها طراحی شود.
کد خبر: 2867
تاریخ خبر: 1397/04/16
نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری گفت: دوره سالمندی نیازهای ویژه ای دارد به همین دلیل امکانات جامعه در همه بخش ها باید در تراز آنها طراحی شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، به نقل از ایرنا، حجت الاسلام سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار با اعضای بنیاد فرزانگان جهان دیده استان بوشهر اظهار داشت: در بسیاری از کشورها از تجربه انسان های با تجربه و بازنشسته در اتاق های فکر استفاده می شود.

وی افزود: براساس آموزه های اسلام انسان در دوره سالمندی نباید مطرود جامعه باشد بلکه باید از فکر این افراد برای توسعه هرچه بیشتر بهره گرفت. با وجود تاکید اسلام بر احترام به سالمندان و سالخوردگان ولی ما در جامعه اسلامی به آموزه های اسلامی در این زمینه توجه لازم را نداشته ایم.

وی با تقدیر از بنیاد فرزانگان بوشهر گفت: تلاش و خدمت رسانی این گونه تشکل ها برای برطرف کردن مشکلات سالمندان و بازنشستگان نوعی عبادت اجتماعی تلقی می شود.

حسینی بوشهری اضافه کرد: با ایجاد امکانات و زیرساخت های لازم دوره سالمندی فرد باید احساس کند سرمایه است نه انسانی که دیگر کاری در جامعه ندارد و به نوعی از فعالیت اجتماعی طرد می شود.

غلامحسین کروبی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بنیاد فرزانگان جهان دیده استان بوشهر نیز در این دیدار، گفت: در بیشتر جوامع شهری مرز قراردادی 60 سال سن آغاز سالمندی را نشان می دهد. مشارکت سالمندان در فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ضروری است ولی توجه نکردن به این اصل منجر به غفلت از حقوق سالمندان و هدر رفتن ذخیره مهارت ها و تجربه آنان می شود.

وی یادآور شد: سالمندی فعال به عنوان فرایند بهسازی فرصت های لازم برای ایجاد سلامتی، مشارکت و تامین همه جانبه سالمندان برای ارتقای کیفیت زندگی آنان است. هدف از سالمندی فعال تنها به منزله فعالیت فیزیکی نیست بلکه هدف مشارکت مداوم درتعاملات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ملی است.

وی برضرورت تغییر نگرش، تامین نیازهای عاطفی، دوری از احساس انزوا و تنهایی، تامین نیاز مالی و اقتصادی، درمانی و بهداشتی، رسانه ای و تفریحی، روانی و اجتماعی در دوره سالمندی تاکید کرد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بنیاد فرزانگان جهان دیده استان بوشهر گفت: از جمعیت یک میلیون و 160 هزار نفری جمعیت استان بوشهر 85 هزار نفر سالمند بالای 60 سال وجود دارد که براساس آمارها این استان از جمله استان های جوان کشور به حساب می آید.از این تعداد 16 هزار نفر را بازنشستگان کشوری و مابقی را بازنشستگان طرح شهید رجایی زیرنظر کمیته امداد، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح هستند و بخشی از سالمندان نیز زیرپوشش هیچ بیمه ای قرار ندارند.

کروبی با تاکید بر تامین زندگی سالم برای سالمندان افزود: شرکت ها و صنایع مهم اقتصادی فعال کشور در استان بوشهر باید به اجرای مسئولیت های اجتماعی خود نسبت به این قشر توجه کنند.
 
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir