Skip Navigation Linksصفحه اصلی / اخبار / خبر
امتیازات خاص برخی دستگاه ها سبب تبعیض حقوق در میان بازنشستگان است
مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: امتیازات خاصی که توسط هیات امنای دانشگاه ها و سایر مصوبات خاص قانونی که به برخی دستگاه ها تعلق گرفته در دوسال آخر خدمت آنها موثر بوده و به تبع آن حقوق بازنشستگی آن ها افزایش می یابد که چون معادل بار مالی این مصوبات برای صندوق بازنشستگی کشوری پیش بینی نشده خسارت های زیادی هم به منابع مالی صندوق وارد کرده و هم باعث تبعیض بین حقوق بگیران سنوات مختلف شده است.
کد خبر: 2916
تاریخ خبر: 1397/05/10
مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: امتیازات خاصی که توسط هیات امنای دانشگاه ها و سایر مصوبات خاص قانونی که به برخی دستگاه ها تعلق گرفته در دوسال آخر خدمت آنها موثر بوده و به تبع آن حقوق بازنشستگی آن ها افزایش می یابد که چون معادل بار مالی این مصوبات برای صندوق بازنشستگی کشوری پیش بینی نشده خسارت های زیادی هم به منابع مالی صندوق وارد کرده و هم باعث تبعیض بین حقوق بگیران سنوات مختلف شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، اکبر شیرمحمدی با بیان اینکه وظیفه اصلی صندوق بازنشستگی کشوری تامین منابع مالی و پرداخت حقوق ماهانه بازنشستگان و موظفین است، گفت: اعتبار مورد نیاز برای پرداخت حقوق بازنشستگان و مشترکان این صندوق در هرماه بالغ بر۲۶۵۰ میلیارد تومان و برای یکسال بیش از 33 هزار میلیارد تومان است.

شیرمحمدی با تاکید بر اینکه صدور احکام افزایش حقوق سالانه برای بازنشستگان و موظفین تحت پوشش یکی دیگر از مهمترین وظایف این صندوق است، اظهار داشت: برای سال 97 برای حدود یک میلیون و 380 هزار رکورد موجود توسط سامانه مکانیزه صندوق بازنشستگی کشوری با بالاترین دقت و در کمترین زمان ممکن، احکام افزایش حقوق صادر و در نهایت این افزایش در ۲۳ خرداد ماه با افزایش فروردین و اردیبهشت پرداخت شد.

وی ادامه داد: از بین بازنشستگانی که تا پایان سال 96 بازنشسته شده بودند، تعداد 221 هزار و 500 رکورد معادل 17.4 درصد حقوق بگیر خارج از طرح همسان سازی بودند که میانگین حقوق این افراد 2 میلیون و 900 هزار تومان است که افزایش حقوق این افراد ۱۰ درصد بوده است.

شیرمحمدی با بیان اینکه ۵۶ درصد از حقوق بگیران صندوق بازنشستگی یعنی حدود 807 هزار رکورد جزو بازنشستگان آموزش و پرورش بودند، گفت: میانگین حقوق افرادیکه درچند سال اخیر از آموزش و پرورش بازنشسته شده اند و حقوق آنها بیش از جدول همسان سازی بوده معادل 2 میلیون و 700 هزار تومان است.

وی با اعلام این که حداقل بگیران صندوق بازنشستگی کشوری حدود 31 هزار نفر یعنی معادل 3 درصد مشترکین هستند، گفت: 7 هزار و 211 نفر از بازنشستگان با 30 سال خدمت در گروه های شغلی پایین مشمول یک میلیون و 200 هزار تومان حقوق شدند و افرادی که به علت کمبود سنوات خدمتی مشمول حداقل یک میلیون و 138 هزار و 500 تومان حقوق دریافتی هستند 24 هزار نفر بوده که در مجموع حداقل بگیران صندوق کمتر از ۳ درصد از حقوق بگیران را تشکیل می دهند.

مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری همچنین اظهار داشت: «میانگین» حقوق بازنشستگان و موظفین این صندوق از یک میلیون و 800 هزار تومان در سال ۹۶ به 2 میلیون و 100 هزار تومان در سال ۹۷ افزایش یافته است. با توجه به میانگین حقوق 2 و میلیون و 900 هزار تومانی برای بازنشستگانی که حقوقشان بیش از همسان سازی بوده است، از بین رفتن تفاوت این دو عدد برای یکسال، معادل ۱۳۰۰۰ میلیارد تومان بار مالی در پی خواهد داشت.

شیرمحمدی با اشاره به محاسبه حقوق بازنشستگان کشوری گفت: میزان حقوق کماکان برای مشترکین این صندوق براساس میانگین دریافتی و مشمول برداشت کسور بازنشستگی در دو سال آخر خدمت تعیین می شود و فقط قضات قوه قضاییه بر اساس قوانین مربوطه آخرین حقوق دریافتی شان را به عنوان حقوق بازنشستگی دریافت می کنند.

وی تاکید کرد: از آنجایی که اعضای هیات علمی دانشگاه ها، قضات، کارکنان دیوان محاسبات کشور و کادر سیاسی وزارت امور خارجه براساس قوانین موجود، از امتیاز حقوق دریافتی بیش از سقف حقوق برخوردار هستند، انتظار می رود مجلس شورای اسلامی در قانون مدیریت خدمات کشوری نسبت به تعدیل حقوق بازنشستگی براساس قاعده عدالت که در قانون ساختار نظام جامع رفاه تامین اجتماعی مصوب سال ۱۳۸۳ نیز آمده است، تصمیم گیری کند.

وی با یادآوری این نکته که امتیازات خاصی که توسط هیات امنای دانشگاه ها و همچنین سایر مصوبات خاص قانونی که به برخی دستگاه ها تعلق گرفته بار مالی آن در دوسال آخر خدمت آنها موثر بوده و به تبع آن حقوق بازنشستگی آن ها افزایش می یابد، گفت: با این وجود، براساس ماده ۲۹ برنامه پنجم و ماده ۷۱ احکام دایمی قوانین برنامه، معادل بار مالی این مصوبات برای صندوق بازنشستگی کشوری پیش بینی نشده که خسارت های زیادی هم به منابع مالی صندوق وارد کرده و هم باعث تبعیض بین حقوق بگیران سنوات مختلف شده است.
 
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir