Skip Navigation Linksصفحه اصلی / اخبار / خبر
تشدید «سالمند آزاری» در دوران کرونا
تنها گذاشتن سالمندان بزرگ‌ترین مصداق سالمند آزاری است که مدت ‌زمان آن با شیوع کرونا بیشتر شده است.
کد خبر: 4106
تاریخ خبر: 1399/06/24
نایب‌رییس انجمن علمی کار درمانیبا بیان اینکه «بحران کرونا تیر خلاصی به بحران‌های اقتصادی کشورهایی مانند کشور ما محسوب می‌شود»،‌ گفت: در این میان به خصوص بنگاه‌های اقتصادی ارایه دهنده خدمت بسیار متضرر شدند، به عنوان نمونه مراکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان در زمینه تامین مایحتاج خوراک، پوشاک، بهداشتی و نگهداشت و همچنین دستمزد مراقبین به عنوان یکی از سخت‌ترین مشاغل، دچار مشکل شدند.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری، دکتر محمدرضا اسدی طی سخنانی در وبینار تخصصی «معیشت سالمندان در دوره شیوع کرونا» به بررسی موضوع «تأثیر کرونا بر کیفیت و کمیت خدمات قابل ‌ارائه به سالمندان» پرداخت.

وی با اشاره به خستگی مفرط مراقبین سالمندان در مراکز نگهداری از سالمندان طی دوره کرونا، عنوان کرد:‌ رعایت اصول بهداشتی و پیشگیری طی این دوره مانند استفاده مکرر از وسایل بهداشتی و پوشش‌های حفاظتی شرایط کار را برای مراقبین دشوار کرده، همچنین برخی ساختمان‌ها شرایط استانداردی برای تهویه مناسب هوا نداشته که این مساله نیز مشکلات را دوچندان کرده است.

اسدی کاهش مشکلات و تداوم فعالیت سازمان‌ها و مراکز ارایه کننده خدمت به سالمندان را مستلزم عزم و اراده ملی و تداوم کمک‌های مستمر و منظم دولتی و سازمان‌های خیریه دانست و گفت:‌ بحران کرونا شرایط کار را برای شاغلین این حوزه یعنی مراقبین سالمند، معلول یاران و مادر یاران دشوار کرده، به گونه‌ای که با وجود خدمت صادقانه و خالصانه اکثر این افراد، اثرات و تبعات ناشی از بحران کرونا گاه خواسته و یا ناخواسته به معضل «سالمند آزاری» منجر شده ‌است.

رییس انجمن علمی کار درمانی با اشاره به وجود برخی دیگر از مصادیق بسیار واضح «سالمند آزاری» در کشور، عنوان کرد:‌ این معضل در بحران کرونا بسیار تشدید شده، به عنوان نمونه تنها گذاشتن سالمندان بزرگ‌ترین مصداق سالمند آزاری است که مدت ‌زمان آن با شیوع کرونا بیشتر شده، همچنین دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی سالمندان، خرید مایحتاج و دارو و همچنین دیدار با خانواده و عزیزان با شیوع کرونا بسیار کمتر شده که همه به نوعی جزو مصداق‌های سالمند آزاری است.

وی با بیان اینکه «۱۰.۵ درصد جمعیت کشور را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند»، گفت:‌ در ۲۰ سال آینده ۲۵ درصد جمعیت کشور بالای ۶۰ سال و ۲۵ درصد زیر ۱۸ سال خواهد بود، به عبارتی ۵۰ درصد جامعه باید برای رفاه ۵۰ درصد دیگر فعالیت کنند که اگر برای این مساله از امروز برنامه ریزی نکنیم در آینده  وقت کم می‌آوریم.

هشدار نسبت به سوءاستفاده باندهای تبهکارانه از سالمندان تنها 

اسدی با اشاره به معضلات «سند ملی سالمندی» که سال گذشته رونمایی شد و ضرورت اعمال اصلاحاتی در آن، اظهار کرد:‌ در حال حاضر ما تعداد زیادی سالمند تنها در منزل داریم که حتی قبل از بحران کرونا نیز با معضلاتی همچون قرار گرفتن در دام تبهکاران بالقوه روبرو بودند که این مساله در شرایط بحران تشدید شده، همچنین سالمندان و خانواده‌ها باید در خصوص مراکز بدون مجوز قانونی ارائه خدمات پرستاری و پزشکی نیز برای پیشگیری از سوءاستفاده و اقدامات تبهکارانه هوشیار باشند، لذا حل این معضل توجه بیشتر خانواده‌ها و ارگان‌های مسئول را می‌طلبد.

وی با اشاره به برخی راهکارها و گام‌های موثر برای کاهش آسیب سالمندان، اظهار کرد:‌ برنامه‌ریزی برای افزایش ارتباطات سالمندان با افراد قابل اعتماد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تقسیم کار بین اعضای فامیل برای افزایش تماس‌های تلفنی و تصویری با سالمندان و یا حتی ارتباط حضوری با رعایت تمام ملاحظات این بیماری برخی از این راهکارهاست؛ چراکه خسارات و تبعات عاطفی ناشی از این قطع ارتباطات جبران‌ناپذیر است.

 
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir