Skip Navigation Linksصفحه اصلی / اخبار / خبر
روش‌های کاهش دردهای مزمن استخوان و مفاصل/
در ایام کرونا به کلینیک‌های درد بروید
افرادی که از دردهای مزمن رنج می‌برد ممکن است نیاز به جراحی ستون فقرات در محدوده کمر یا گردن باشند.
کد خبر: 4109
تاریخ خبر: 1399/06/25
یک پزشک فوق تخصص درد گفت: بیماری‌های مزمن ستون فقرات، سر و گردن، مفاصل و برخی بیماری‌ها که در سالمندان دردهای زیادی ایجاد می‌کند، به دلیل سائیدگی و التهاب مفاصل است و با روش‌هایی می‌توان آنها را التیام بخشید و کاهش داد.

محمد رادمهر در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: افرادی که از دردهای مزمن رنج می‌برد ممکن است نیاز به جراحی ستون فقرات در محدوده کمر یا گردن باشند و حتی تعویض مفصل زانو از سوی پزشک برای آنها تجویز شده باشد، اما به دلیل شیوع کرونا و شرایط ناشی از آن ترجیح بدهند جراحی را به تعویق بیندازند.

وی افزود: علیرغم رعایت شیوه‌نامه‌های مرتبط با شرایط کرونایی در مراکز درمانی، به بیماران دارای بیماری‌های مزمن به‌ویژه گروه سالمندان، توصیه به حضور در مراکز درمانی انجام نمی‌شود و بیم از بروز یا تشدید کم تحرکی در این افراد به دلیل دردهای شدید، وجود دارد.

این فلوشیپ فوق تخصص درد اضافه کرد: بی‌تحرکی و کم‌تحرکی قطعا موجب می‌شود که عضلات و ستون فقرات در این افراد بیشتر تحت فشار قرار گیرد و دردهای مزمن شدت بیشتری پیدا کند.

وی گفت: کلینیک‌های درد به‌عنوان یک حد واسط، در شرایط کرونا می‌توانند نقش‌آفرین باشند و در التیام درد برای چنین افرادی بیشتر موثر واقع شوند، افراد با دردهای مزمن ستون فقرات و دردهای مفصلی در شرایط کرونا هرچند به دلیل محدودیت مراجعات بیمارستانی ممکن است اعمال جراحی خود را به تعویق اندازند اما می‌توانند با مراجعه به کلینیک‌های درد از درمان‌های سرپایی بهره مند شوند.

رادمهر خاطرنشان کرد: درمان سرپایی در کلینیک‌های درد با رعایت شیوه نامه های بهداشتی قبل از رسیدن به شرایط مناسب برای اعمال جراحی انجام می‌شود.

او با بیان اینکه در کلینیک‌های درد، مانند مطب‌های پزشکان، شیوه‌نامه‌های بهداشتی متناسب با شرایط کرونا، به شکل دقیق رعایت می‌شود، گفت: متخصصان درد می‌توانند با انجام اقدامات تخصصی و در پیش گرفتن یک برنامه مدون، کاهش درد مفاصل و دردهای موضعی و درد نقاطی مانند ستون فقرات و دیسک را در افراد زمینه سازی کنند.

این پزشک متخصص و فلوشیپ فوق تخصص درد، گفت: با توجه به اینکه زمان پایان محدودیت‌های کرونایی مشخص نیست، بیم این وجود دارد که تعویق در انجام عمل جراحی در بیماران مبتلا به دردهای مزمن، بیماری افراد را تشدید کند، بنابراین توصیه برای مراجعه به کلینک‌های درد، می‌تواند کمک کننده باشد.

وی با یادآوری اینکه «با توجه به شرایط بیمار، شدت درد، عامل ایجاد کننده درد و ... مراحل مختلف درمانی از سوی متخصصان تجویز و اعمال می‌شود»، گفت: این امکان وجود دارد که با تجویز دارو یا روش‌های غیرتهاجمی تزریق کنار عصب آسیب دیده یا بافت ملتهب، به شکل سرپایی، خدماتی برای کاهش درد به بیماران مبتلا به دردهای مزمن، ارائه شود.

رادمهر با این تاکید که انجام برخی از اقدامات سرپایی و محدود، می‌تواند نیاز به عمل جراحی را تا مدت بیشتری به تعویق بیندازد بدون اینکه آسیب بیشتر شود، گفت: تزریق ژل و ازون درمانی، عصب کشی در مفاصل و ستون فقرات و روش‌های درمانی نوروتومی دادیو فرکوینسی، از روش‌های متداول و موثر در کاهش درد محسوب و در کلینک‌های درد ارائه می‌شود.

این پزشک فلوشیپ فوق تخصص درد یادآور شد: معمولا در کلینک‌های درد ضمن تشخیص و ریشه‌یابی علت دردهای کمر، ستون فقرات، درد بعد از عفونت ویروسی زونا، درد در ناحیه سر و صورت و دردهای ناشی از سائیدی یا حتی درد ناشی از سرطان، نسبت به ارائه خدمات درمانی متناسب اقدام می‌شود.

رادمهر با تاکید براینکه روش‌های استفاده شده عمدتا منجر به کاهش درد به شکل موقت و مقطعی خواهد شد، گفت: مداخلات درمانی انجام شده در کلینک‌های درد فعال در شیراز، منطبق بر آخرین متدهای درمانی و تاثیرگذار است.

این پزشک فوق تخصص یادآور شد که استفاده از روش‌هایی نظیر  انجام تزریق در تاندون، سوزاندن اعصاب مولد درد با روش رادیوفرکوئنسی و دیگر مداخلات مبتنی بر شواهد علمی، در صورتی توصیه و انجام می‌شود که بیمار به درمان‌های رایج پاسخ ندهد.
 
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir